У чому сила імуноферментних досліджень?
Імуноферментний аналіз - ІФА, являє собою метод лабораторної діагностики, що дозволяє виявити відповідь організму на вірус або інфекцію. Дана методика є непрямим методом діагностики, дозволяє виявити наявність антитіл до вірусу або інфекції в організмі, але не дозволяє виявити самого збудника. Його рекомендується проводити в комплексі з ПЛР діагностикою. Проте, важливість ІФА не можна принижувати, так як у багатьох випадках, коли важливо визначити стадію захворювання, моніторинг проведеного курсу лікування, відповідь організму на лікування, визначення оптимальної схеми терапії, може допомогти саме імуноферментні дослідження.
Особливості методу ІФА
Метод лабораторних досліджень ІФА дозволяє виявити антитіла (імуноглобуліни), які виробляє організм людини до тієї чи іншої інфекції. Важливо відзначити, що на різних стадіях захворювання, організм виробляє певні імуноглобуліни. Так, на гострій стадії захворювання (з моменту зараження проходить від тижня до трьох), в крові будуть переважати IgM антитіла. Також вони можуть з'явитися в організмі при загостренні хронічного виду захворювання. При більш тривалому періоді захворювання в крові будуть виявлені ще й IgA. А через місяць і більше, в організмі виробляються IgG. Їх кількісний показник значно знижується після проведення лікування, головним чином тих інфекцій, які не дають стійкого імунітету. Метод досліджень ІФА може при деяких ситуаціях, давати хибно позитивні або помилково негативні результати. Тому, його рекомендують поєднувати з ПЛР аналізами. ПЛР дослідження дають точну відповідь з достовірністю в 100% на предмет наявності вірусу в організмі, але не дає відповіді, на якій саме стадії захворювання. Поєднання цих двох методик для постановки правильного діагнозу - оптимальне рішення для формування грамотної схеми терапії.
Що можна виявити ІФА?
Імуноферментна діагностика проводиться для виявлення різних інфекцій:
Гепатитів, вірусного навантаження
- хламідії
- мікоплазми
- паразитарні інфекції
- вірус Епштейна-Барра
- герпес
- цитомегаловірус
- мікоплазмоз
- уреаплазмоз
Призначити які види досліджень необхідно провести вирішує тільки лікар.
Переваги ІФА
Дана методика має ряд незаперечних переваг:
- Дозволяє виявити широкий спектр інфекцій.
- Швидке отримання результату.
- Висока точність.
- Раннє виявлення захворювання.
- Моніторинг лікування.
- Для проведення аналізу необхідно мінімум досліджуваного матеріалу.
- Висока чутливість методу дозволяє проводити діагностику з точністю до 90%.
- Автоматизація всіх процесів проведення лабораторного дослідження, виключає ймовірність помилки в тестуванні.
- Доступна вартість проведення діагностики.
Кому показані ферментні аналізи?
Діагностика імуноферментним методом показана всім пацієнтам, які тривалий час не можуть виявити причину своєї хвороби або поганого самопочуття. Рекомендується здавати ІФА і після перенесеної інфекції після певного часу закінчення терапії, щоб упевнитися в її ефективності. Також, важливим є проведення ІФА всім жінкам, які планують вагітність, і хочуть убезпечити себе від можливих ризиків захворіти під час вагітності інфекційним захворюванням. Доцільність проведення того чи іншого дослідження, вирішує лікар.