Діагностика туберкульозу в Запоріжжі
Туберкульоз є одним з найстаріших інфекційних захворювань. Викликається мікобактеріями. Про нього писали Гіппократ і Авіценна, намагаючись знайти причину цього підступного захворювання. Практично, туберкульоз вражав людини з моменту його виникнення на Землі, про що свідчать останки стародавніх людей. В кінці минулого століття, коли всі думали, що туберкульоз ось-ось зникне, як бубонна чума, він з новими силами почав атаку на людину! Сьогодні, за даними ВООЗ, від цієї хвороби помирає людей трохи менше, ніж від СНІДу. Діагностика на ранніх стадіях, дозволяє провести ефективну терапію і дати можливість людині жити повноцінним життям. Лабораторна діагностика дозволяє виявити мікобактерії і дає можливість діагностувати захворювання на будь-якій стадії. У лабораторії медичного центру «ШЕКИ» можна здати аналіз на туберкульоз в Запоріжжі методом ІФА. Для максимально точної діагностики, важливо знати, як правильно підготуватися до здачі аналізу!
Як можна заразитися?
Мікобактерія туберкульозу дуже живуча і прекрасно себе почуває і на курному тротуарі, і на сторінках книг, і в воді. Її живучість пояснюється її здатністю мутувати, причому, навіть вже перебуваючи в організмі людини. Це дуже ускладнює лікування захворювання. Всі нові антибіотики швидко викликають адаптацію мікобактерій до нових умов. Заразитися туберкульозною паличкою можна в будь-якому громадському місці, де побувала людина з відкритою формою туберкульозу. Якщо раніше ця хвороба вважався хворобою соціально неблагополучних людей, то сьогодні, картина різко змінилася і спустившись в метро, легко можна отримати такий подарунок, як туберкульозна паличка. Інша справа, що не всі, хто є носієм туберкульозної інфекції, хворіють. Людина з нормальним імунітетом може довгі роки не хворіти, але при зміні умов, наприклад, сильному стресі, послабити імунну систему, хронічному захворюванні, інфекція може почати свою активну життєдіяльність.
Що вражає туберкульозна паличка?
За статистикою, близько 90% всіх випадків хвороби припадають на ураження легень. Однак, зустрічається і туберкульозне ураження кісток, сечостатевої системи, серцево-судинної системи, шкіри та ін. Тому розрізняють легеневу форму і позалегеневу форму туберкульозної інфекції.
Різновиди захворювання
Розрізняють первинний і вторинний туберкульоз. Первинна форма характеризується гострим перебігом хвороби. Часто на неї хворіють діти молодшого віку, старшої вікової групи, ослаблені хронічними захворюваннями. При цій формі, людина не заразний.
Вторинний тип захворювання виникає, якщо людина вже вилікувавшись від одного виду мікобактерії, заразився новим різновидом мікобактерії. Іноді це може статися, коли ремісія перейшла в загострення. Вторинний вид хвороби дуже заразний і важко піддається лікуванню.
Імуноферментна діагностика (ІФА)
Імуноферментна діагностика туберкульозу дозволяє виявити антитіла до мікобактерії. Сумарні антитіла IgA, IgM, IgG до туберкульозу дозволяють з більшою часткою ймовірності поставити діагноз, визначивши стадію розвитку хвороби, успішність призначеної терапії та ін. Наявність різного типу імуноглобулінів в сироватці крові дозволяє зробити прогноз розвитку захворювання. У дорослих і дітей комбінація даних антигенів різна, тому, тільки висококваліфікований фтизіатр може, проаналізувавши результат дослідження, зробити правильні висновки!